Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Pozvánka do muzea

Pozvánka do muzeaVážení příznivci muzea,
ještě jednou Vám děkuji za přízeň v loňském roce. Zimní měsíce nám rychle utíkají a já si dovoluji připomenout naše muzeum a pozvat Vás na první akce roku 2024:

Již ve čtvrtek 15. února, 17.30h
Co je zřejmé a co je skryto očím návštěvníkovým II.

Putování proměnami české krajinomalby.

Komentovaná prohlídka stálé galerie výtvarného umění 19. – 20. století.
Ing. Jan Beneš
Prakticky „na přání“ pokračujeme v (doufejme) seriálu komentovaných prohlídek Galerie Jaroslava Prokopa. Ve spolupráci s novobydžovskou Galerií u sv. Jakuba nám její kurátor Jan Beneš tentokrát představí v rámci komentované prohlídky díla žáků Julia Mařáka a další mistry české krajinomalby. Poznatky zkušeného galeristy, znalce umění a restaurátora představí návštěvníkům nejen vybraná díla, ale i umělce a zajímavosti z jejich života a tvorby.

Čtvrtek 7. března, 17.30h

Měnící se svět. Přechod od lovců a sběračů k prvním zemědělcům.

Přednáška Mgr. Petra Čecháka, Ph. D.

Do našeho přednáškového sálu se vrací i dr. Čechák, archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové. Posluchačům představí poznatky z úspěšné výstavy Měnící se svět. V přechodu od lovců a sběračů k zemědělství nebylo vše tak jednoznačné, jak jsme se učili ve škole...


A na co dalšího se můžete letos těšit?
  • V únorovém čísle Novobydžovského zpravodaje najdete výzvu čtenářům. Letos si připomínáme 110 let od začátku první světové války. Prosíme nejen čtenáře NZ, ale i Vás, zdali nemáte doma dosud nepoznané památky na účast Novobydžovanů na frontách Velké války? Při obdobné výzvě před deseti lety se nám v muzeu sešla řada vzpomínek, suvenýrů, dopisů, zbraní a dalších památek našich předků. Rádi bychom mozaiku poznání opět o něco víc doplnili...
  • V letošním roce nás čeká odhalení dvou pamětních desek - na obou akcích se bude podílet i naše muzeum: 9. března odhalení pamětní desky PhMr. Mirko Petroviče (1920 – 1987), lékárníka, veřejného činitele, fotografa, zakladatele tábora Plátěná osada. Druhé jméno si zatím nechám pro sebe.
  • I letos se muzeum přidá k Festivalu muzejních nocí - 31. května bude celá akce věnována baroknímu umění.
  • Ve dnech 20. – 23. června se bude konat 135. studentská merenda a Oslavy 150 let gymnázia. Vedoucí muzea je členem organizačního výboru oslav; dovoluje si Vás tedy touto cestou pozvat. Součástí oslav bude i přednáška k dějinám školy a osobnostem s ní spojenými. Pokud jste nějakým způsobem spjati s novobydžovským gymnáziem, rád Vás odkážu na web školy: https://gnb.cz/150%2Dlet%2Dgymnazia/ms-4001/p1=4001 . Zároveň Vás upozorňuji, že ještě do 7. února probíhá volba pantáty a panímámy merendy na www.novybydzov.cz .
  • Na podzim si připomeneme 100 let budovy Jiráskova divadla.
  • V plánu je i vzpomínkový program k půlkulatému výročí 17. listopadu ve spolupráci s městskou knihovnou.
To a více v roce 2024 s Městským muzeem v Novém Bydžově.
Těšíme se na Vás.
 
S přáním hezkých zimních dnů
vše dobré do nového roku
JK
 
Mgr. Jan Kohout
vedoucí
Městské muzeum Nový Bydžov
+420 724 916 940
+420 495 703 900

www.muzeumnb.cz