Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Pozvánka do Městského muzea v Novém Bydžově

Pozvánka do Městského muzea v Novém BydžověVážení příznivci muzea,
zima je za námi a já si Vás dovoluji pozvat na jarní program našeho muzea:

Již ve čtvrtek 4. dubna, 17.30h
Teror a krvavá občanská válka v Rusku.
Přednáška Mgr. Libora Svobody, Ph. D.
Během první světové války se začala proměňovat a hroutit velká impéria. Mimo jiné Osmanská říše, Rakousko-Uhersko a carské Rusko, v němž se v čase revoluce a teroru chopili moci bolševici. V rozvrácené zemi se však objevily síly, které s nimi svedly boj o moc, takřka zákonitě vyústěný v krvavou občanskou válku. Ta si vyžádala více mrtvých a zraněných než účast Ruska v předchozí světové válce. Kdo v tomto bratrovražedném a nelítostném boji vyhrál a kdo prohrál, jakou roli v něm sehráli českoslovenští legionáři… Na tyto a další otázky nám odpoví historik Libor Svoboda.
 
Čtvrtek 18. dubna, 17.30h
Zapomenutá a ztracená výročí nejen československých dějin.
Přednáška Mgr. Martina Tichého
V minulém roce jsem si připomínali „slavná“ a tak trochu „prověřená“ osmičková výročí. Dějiny však nekončí, ani jimi nezačínají. Mnohdy je pro historiky zajímavější to, co „velkým“ a „významným“ událostem předcházelo, či co po nich následovalo. Historie je příběhem spleteným z mnoha zdánlivě dílčích detailů. Jak ale víme, právě v nich se skrývá onen příslovečný ďábel. Pojďme tedy sestoupit do méně známých houštin minulosti a zahleďme se do poněkud setmělých koutů dějin s novobydžovským historikem Martinem Tichým. 
 

A co dalšího nás ještě v první polovině roku čeká?
8. května si tradičně připomeneme u Památníku obětem válek, odboje a perzekuce konec druhé světové války.
S omluvou musím upozornit na změnu termínu muzejní noci - bude se konat o týden později - v pátek 7. června. Téma se ale nemění - Baroko v Novém Bydžově a v Čechách. Připravili jsme si sérii vystoupení historiků Mgr. Michala Panáčka, dr. Jakuba Pátka a domácího Jana Kohouta.
O týden později se 15. června v rámci 28. Novobydžovského čtverce na náměstí odehraje již podruhé bitevní ukázka, tentokrát k výročí 110 let začátku první světové války s názvem Mobilizace 1914. Součástí akce bude i dobové ležení v městském parku.
Ve dnech 20. – 23. června se bude konat 135. studentská merenda a Oslavy 150 let gymnázia. Bohatý program naleznete na stránkách gymnázia -  150 let Gymnázia: Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola, Nový Bydžov (gnb.cz)

Těšíme se na Vás.

S přáním krásných a pohodových velikonočních svátků

JK

Mgr. Jan Kohout
vedoucí
Městské muzeum Nový Bydžov
+420 724 916 940
+420 495 703 900

www.muzeumnb.cz