Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Mgr. Jan Kohout vedoucí Městské muzeum Nový Bydžov - zve na jarní přednáškový program

Mgr. Jan Kohout vedoucí Městské muzeum Nový Bydžov - zve na jarní přednáškový programVážení příznivci muzea,
dovoluji si zaslat upozornění na náš jarní přednáškový program.
První pozvánka je hned na čtvrtek 23. března v 17:30 h na PŘEDNÁŠKU dr. Pavly Plaché (Ústav pro studium totalitních režimů v Praze) Čechoslováci v nacistických koncentračních táborech a věznicích s přihlédnutím k občanům z Nového Bydžova a okolí.

Anotace přednášky: „Během druhé světové války skončili v internačních zařízeních tzv. třetí říše statisíce československých občanů a mnozí v nich přišli o život. Jakou konkrétní podobu na sebe brala nacistická perzekuce? Na jaké skupiny obyvatelstva cílila? Ve kterých internačních zařízeních byli Čechoslováci vězněni? Jednou z obětí byl i František Chlubna z Nové Skřeněře. Co nám o jeho případu říkají archivy?

Z dalšího programu si dovolím upozornit na další tři přednášky:
Čtvrtek 30. 3., 17:30 h
Archeologie 21. století a detektoring.
Přednáška Mgr. Dominiky Schmidtové (Regionální muzeum a galerie v Jičíně; ÚAM, Masarykova univerzita v Brně)

Anotace přednášky: „Něco jsem našel! A co s tím? Během přednášky představím model spolupráce s amatérskými hledači, od nálezu artefaktu, přes odevzdání do muzea až po jeho studium a uložení do sbírky. Naší hlavní prioritou je nálezce edukovat v potřebě zaznamenávání dat o kontextu, ukázat mu, proč jsou tato data pro archeologa důležitá. Na závěr přednášky představím příklady toho, co se s předměty v muzeu děje a že i maličký nález může mít pro archeologa ohromnou cenu.
 

Čtvrtek 13. dubna 2023, 17:30 h

Dějiny pivovarnictví v Novém Bydžově.

Přednáška Jana Kohouta o sedmi staletích vaření pěnivého moku v našem městě.

Jak se vařilo pivo ve středověku a v raném novověku, kde stál v Novém Bydžově pivovar, proč se muselo pivo chvíli dovážet, kde se vzalo 73 právovárečných domů či ve kterém z městských pivovarů se vařilo lepší pivo?

Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět vedoucí muzea v přednášce u příležitosti výročí 130 let Schreibrova pivovaru na Metličanech.

 

 

Čtvrtek 27. dubna 2023, 17:30 h

Poručík Klečka. Hrdina bydžovských barikád.

Přednáška Mgr. Martina Tichého
Z anotace: „Konec války se nesl nejen ve znamení toužebně očekávaného a vyhlíženého osvobození, ale i ve vzedmutí mnoha lidských osudů. Jedním z nich byl i příběh zapomenutého hrdiny bydžovských barikád, poručíka Jiřího Klečky. Jeho životní pouť byla nakonec daleko dramatičtější, nežli by kdokoliv čekal i v tak vypjatých dnech, jakým se prokazoval konec války v Novém Bydžově.
 
Těšíme se na vás v přednáškových prostorách Městského muzea v Novém Bydžově
S přáním krásných jarních dnů
JK

Mgr. Jan Kohout
vedoucí
Městské muzeum Nový Bydžov
+420 724 916 940
+420 495 703 900

www.muzeumnb.cz
www.facebook.com/MestskeMuzeumNovyBydzov/

https://youtu.be/GzknPZqL5i0